Küçük validen büyük sözler

“Biz çocuklar, bayramları çok severiz. Ama asıl bayramımız cahilliği yendiğimiz ve demokrasiyi ülkemizin her yanına yaydığımız zaman olacaktır. Biz çocuklar evimizde, ocağımızda şenliğin, dünyada barışın ve kardeşliğin hüküm sürdüğü bayramlar istiyoruz.”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programı çerçevesinde Vali Vekili Ünal Kılıçarslan koltuğunu, Kuzyaka ortaokul 6. sınıf öğrencisi Gizem Kalınçıldır’a devretti.
Vali Vekili Yaşar Karadeniz’in Bursa Kastamonu Günlerine katılması nedeniyle Vali Vekili Ünal Kılıçarslan Kuzyaka İlkokul ve Ortaokul öğrencilerinden oluşan grubu makamında ağırladı.
Vali Gizem Kalınçıldır’ın vali yardımcıları ise yine Kuzyaka ilkokulundan 5. Sınıf öğrencisi Ömür Totoğlu, 3. Sınıf öğrencisi Tuana Naz Çebi, 4. Sınıf öğrencisi Caner Gülük oldu.
Kuzyakalı öğrenciler olarak hikaye, mektup, şiir ve deneme türünde 4 farklı kitap ve dergi çıkardıklarını belirten Vali Kalınçıldır, kendi okulları ve diğer okullar için kitaplık ve spor salonu talebinde bulundu.
Savcı olmak istediğini söyleyen temsili Vali Kalınçıldır, devraldığı makamda yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Bugün 23 Nisan 2017: yani Türkiye Büyük Millet Meclisimizin 97. açılış yıl dönümü. Bu millet ve bu vatan için önemli bir dönüm noktasıdır 23 Nisan işgalci devletlerin baskısı alımdaki bu milletin gerçek sesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluş tarihi olan bu gün, ulusumuzun egemenliğinde önemli bir basamaktır. Tabii bugünün bir de biz çocuklar için ayrı bir önemi vardır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk konuşmalarının birinde, biz çocuklara hitaben, ‘Sizler, hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bire mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalısınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz’ diyerek bize verdiği değeri ifade etmiş, görev ve sorumluluğumuzu belirtmiştir. Bugün de bizlere düşen görev; hem Atamızın emanetlerinin sahibi olduğumuzu göstermek, hem de onun aziz hatırasını en yoğun ve güzel biçimde yâd etmek olmalıdır. Özellikle ülkemize, devletimize ve milletimize yönelik bölücü ve yıkıcı faaliyetler karşısında, her zamankinden daha fazla cumhuriyetimizin ilkelerine milli birliğimize ve beraberliğimize sahip çıkma mecburiyetinde olduğumuz açıktır. Bu tür bayramları da bu şuur ve düşünceler ışığında değerlendirmek durumundayız. Biz çocuklar, bayramları çok severiz. Ama asıl bayramımız cahilliği yendiğimiz ve demokrasiyi ülkemizin her yanına yaydığımız zaman olacaktır. Biz çocuklar evimizde, ocağımızda şenliğin, dünyada barışın ve kardeşliğin hüküm sürdüğü bayramlar istiyoruz. Biz çocuğuz; gülmek istiyoruz. Bugün neşe ve mutluluğun günü olsun. Bayramımız kutlu olsun. Beni buraya kadar öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Okulumuzda spor salonumuz yok. Kendimize ait kitaplarımıza koyabileceğimiz dolaplarımız yok. Bunu tek bizim okulumuz için istemiyorum. Daha ne okullar var bunlara sahip olamayan. Okulumuz geliştirdik. Okulumuzda akıllı tahtalar var. “