Muhtarlara pancar ödevi

Şeker-İş İl Temsilcisi Ali Çufadaroğlu, köy muhtarlarını “Kastamonu’nun can damarı” olarak tanımladığı Şeker Fabrikası ve pancar üretimi konusunda yoğunlaşmaya çağırdı, “Kimse ben ne yapacağım demesin. Şeker pancarımızı kaybetmeden kıymetini bilelim” dedi.
Muhtarlar Derneği kongresinde konuşan Çufadaroğlu’na Belediye Başkanı Tahsin Babaş’tan destek geldi.
Kastamonu ekonomisi açısından büyük önem taşıyan pancar üretimi ve Şeker Fabrikası konusu Türkiye Muhtarlar Derneği Kastamonu Şubesi’nin dün yapılan kongresinde de gündeme geldi.
Şeker-İş İl Temsilcisi Ali Çufadaroğlu, kongrede yaptığı konuşmada, muhtarlara bu konu üzerinde yoğunlaşmaları çağrısında bulunurken şunları söyledi:
“Şeker fabrikamız 1963 yılından beri Kastamonu’muza hizmet ediyor. Kastamonu’dan uzak olmasından dolayı fazla gözükmüyor ama Kastamonu’nun can damarı, atar damarıdır. Altınoluk şeker fabrikası, Susurluk şeker fabrikası ve Kars şeker fabrikasında pancar bitmiş ve fabrikalarımız çalışmıyordu. Geçen sene ve bu sene Altınoluk şeker fabrikası, Susurluk şeker fabrikası ve Kars şeker fabrikası, tüm siyasiler bir araya gelerek çiftçilere pancar ektirip, fabrikaları çalıştırmak için ellerinden geleni yaptılar. Pancarımızı kaybetmeden kıymetini bilelim. Sayın Cumhurbaşkanımız özellikle muhtarlarla bir araya gelip, muhtarlardan talep ediyorsa, biz de şeker fabrikası konusunda muhtarlarımıza sesleniyoruz. Şeker fabrikası konusuna yoğunlaşalım. Kimse ben ne yapacağım demesin. Şeker pancarımızı kaybetmeden kıymetini bilelim.”
Kongredeki konuşmasında Çufadaroğlu’na destek veren Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş da, “Kastamonu’da şeker fabrikası yaşamalı. Bürokratlara, siyasilere ve çiftçilere büyük görev düşüyor. Çiftçi ekimini yapmalı, siyasetçi suyunu ayarlamalı” diye konuştu.
Bu sözlerine bağlı olarak Kırık Barajı konusuna da değinen Babaş, “Kırık Barajı’nın temelini Mart ayında atıyoruz. İnşallah temel atma törenine Başbakanımız Binalı Yıldırım’da gelecek. Bölge ekonomisi için önemli bir proje hayata geçmiş olacak ve bölgede ticaret gelişecek” dedi. CM