Okul her yerdir

‘Öğrenimin, bilginin olduğu her yer okuldur’Kastamonulu hemşerimiz Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eseri Hababam Sınıfının unutulmayan sahnelerinden birinde Kel Mahmut (Münir Özkul) öğrencilere orman içinde bu dersi verir.

Pandemi sürecinde daha da iyi anladık. Öğrenmek isteyen, bilgiye ulaşmak isteyen önüne çıkan engelleri aşabilir. Okullar kapalı iken milyonlarca öğrenci evlerinden ders çalıştı ve bazıları bunu avantaja çevirmeyi de bildi.

Birde zihinsel veya fiziksel engelleri olduğu için veya hastalığı nedeniyle hiç okula gidemeyen öğrencilerimiz var. Bu süreçte onları ve velilerini biraz anlayabildik mi? Bizim çocuğumuzun bir gün hasta olup okula gidemeyince arkadaşlarından geri kaldı diye canımız sıkılırken onlar hiç okula gidemiyorlar.

Komşumuz Çankırı’da da geçen yıl “Engelleri Aştık Evi Sınıf Yaptık” projesi kapsamında İlkokul öğrencisi Ali Ege Deniz evde eğitim alan binlerce öğrencimizden biridir.

Ali Ege evde eğitime mecburdur ama her öğrencide olmayan bir avantajı vardır oda her öğrenciye nasip olmayan bir öğretmen Nihat Başbuğu’dur.

Güneş İlkokulu 4/C Sınıfı Öğretmeni Nihat Başbuğu, Ali Ege’ye evde eğitim hizmeti verir fakat evdeki eğitim sırasında yalnız olan öğrencisinin sosyalleşmesindeki eksikliği fark eder. Nihat Öğretmen kendi sınıf öğrencilerini her hafta Ali Ege’nin evine götürüp birlikte ders yaparlar, oyunlar oynarlar, çeşitli etkinliklerde bulunurlar.

Ali Ege okula gelemiyorsa okul Ali Ege’ye gider.

Yapılan etkinlikler hem Ali Ege’nin öğrenme hızını,sosyalleşmesini arttırır hem de diğer öğrenciler evde eğitim sırasında özel çocukların yaşantılarını yakından tanıma fırsatı bulurlar, eğitim sırasında yanında oldukları Ali Ege’yle çok güzel vakit geçirirler.

Arkadaşları Ali Ege ile öyle kaynaşırlar ki eğitim sırasında yaşadıklarını bir kitap haline getirip ölümsüzleştirirler. Kitabın adı da ‘Engelleri Aştık Evi Sınıf Yaptık’ dır tabii ki.

Leonardo da Vinci’den Albert Einstein’a, Charles Darvin’den Wolfgang Amedeus Mozart’a yüzlerce bilim adamı ve sanatçı çocukluk dönemlerinde çeşitli hastalıklar ile mücadele ettiler. Ama onların geldikleri nokta gösteriyor ki eğitimden yoksun kalmayan her öğrenci tüm dezavantajlarına rağmen başarılı hatta dahi olabilir.

Tek ihtiyaçları bir parça pozitif ayrımcılık.

Bizede Hababam Sınıfı’nda geçtiği gibi her yeri okul yapan ve Atatürk’ün ‘Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’  diye hitap ettiği cehaletle mücadele eden tüm öğretmenler adına Nihat Başbuğu öğretmene teşekkür etmek düşüyor.

FEZA TİRYAKİ