Ombdusman nasihati

Kastamonulular çok mütevazı insanlar… Mütevazılık yetmiyor, biraz da girişken olmalılar. Daha aktif, daha sosyal olmaları lazım… Kendi içindeki etkinlikleri yetmiyor, Türkiye genelinde de seslerini duyurmaları gerekir.”

Kamu Başdenetçisi (Ombdusman) Şeref Malkoç 13. Başkent’te Kastamonu Günlerine Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Işık ve Çalık Enerji’den Aytunç Akça ile birlikte gelerek stantları gezdi, Kastamonu hakkında bilgi aldı.

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin standına da uğrayarak Kastamonu basının çalışması hakkında da bilgi alan Malkoç şunları söyledi:

“Türkiye’nin 81 vilayeti var. Ancak bunların içerisinde bazıları var. Ta Anadolu’nun Türklere vatan olmasından itibaren önem arz eden bu illerimizden bunların başında da Kastamonu geliyor. Kültürüyle coğrafyasıyla tarihiyle insanıyla Türkiye’de iz bırakmıştır. Özellikle Kastamonu Hollanda kadar bir coğrafyaya sahip doğası, denizi, yaylası ve ovası var. Bu da Kastamonu için her türlü avantaj. Ankara’ya yakın olması da Kastamonu’ya önemli bir imkan sağlıyor, yalnız benim gördüğüm tanıdığım kadarıyla Kastamonulular çok mütevazı. Mütevazılık iyi bir şey, ama biraz daha girişken olmaları gerekir. Güçlerini bütün Türkiye’ye yansıtmaları gerekir. Çünkü güzel insanlar… Türkiye’nin Kastamonu’dan da yeterince faydalanması lazım.

Tanıdığımız Kastamonulu çok işadamı ve sanayici insan var. Kastamonululardan, Kastamonu eşrafının onların kendi ülkelerine memleketlerine şehirlerine yatırım yapmaları için teşvike ihtiyacı var. Marifet iltifata tabidir malum… Ankara’da Başkent’te böyle güzel günlerin düzenlenmesi bizim için de çok iyi, Kastamonulular için de… Türkiye Kastamonu’nun güzellikleriyle tanışıyor. Tekrar ifade ediyorum; Kastamonuluların daha aktif daha sosyal olmaları lazım, kendi içindeki etkinlikleri yetmiyor, Türkiye genelinde de seslerini duyurmaları gerekir. Ben elimden geldiğince de destek oluyorum ve olacağım.”

Mülkoç, Kastamonu Günleri’ne ikinci gelişi olduğunu ve Kastamonu Günleri’nin yapılmasında emeği geçenleri de kutladığını söyledi.