“Özel İdare parasının tamamı kırsal altyapıya gitsin”

• AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, partisinin İl Genel Meclisi üyelerinden Özel İdare kaynaklarının belediye sınırları içinde yer alan yatırımlara aktarılmamasına, tüm kaynağın kırsala yönlendirilmesine dikkat etmelerini istedi ve “Özel İdare’nin parasının tamamını 2018’de kırsal altyapıya harcayın” dedi.
• Halil Uluay, arsa takası ile ilgili ciddi manada kaynak üretecek bir proje gerçekleştirdiklerini, önemli bir mesafe katetmelerine rağmen konunun Özel İdare’de ‘patinaj çektiğini’ söyledi ve “Bu olmasa 50 milyon lira daha yatırıma yönlendirebileceğimiz ek kaynağımız olacaktı. Ama patinajı aşamadık” diye konuştu.

 

AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, dün partisinin İl Genel Meclisi üyeleriyle yaptığı grup toplantısında, Özel İdare kaynaklarının belediye sınırları içinde yer alan yatırımlara aktarılmamasına, tüm kaynağın kırsala yönlendirilmesine özellikle dikkat edilmesini istedi.
Kasım ayının İl Genel Meclisi için önemli olduğunu belirten Halil Uluay, bütçe görüşmelerinin yapılacağı bu ay içerisinde, partisinin Meclis üyelerinden bütçeyi doğru yapmalarını aksi takdirde doğru yapılmayan bütçenin bir yıl boyunca ayaklarına dolaşacağını söyledi.
Belediyeler ya da diğer kamu kurumları köylerde yol, su yada kanalizasyon hizmeti yapmazken Özel İdare’nin diğer kurumların bütçelerinden yapılabilecek yatırımlarla uğraşmasanın, elindeki kaynağı bu yatırımlara aktarmasının doğru olmadığını belirten Halil Uluay, “Özel İdare’nin parasının tamamını 2018’de kırsal altyapıya harcayın” ifadelerini kullandı.
AK Parti döneminde Köylere Hizmet Götürme Birlikleri’ne ciddi kaynaklar aktarıldığını ve birlikler aracılığıyla da kırsal altyapıda ciddi bir çalışma sağlandığını belirten Halil Uluay, toplantıda şunları söyledi:
“Köylere Hizmet Götürme Birlikleri, Özel İdare’nin bir birimi değil. Birliklere teknik desteği Özel İdare veriyor. İl Genel Meclis üyeleri sonradan bu birliklerin üyesi haline getirildi. Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin faaliyetleri, çalışmaları farklı, Özel İdare’nin hizmetleri, çalışmaları farklıdır. Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin kırsalda yol yapıyor, su yapıyor, kanalizasyon yapıyor olması bizim Özel İdare olarak oradan çekilmemizi gerektirmez. Bu ay gerçekleştirilecek bütçe çalışmalarında kırsal altyapıya çok önem vermeniz gerekiyor. Bana sorarsanız belediye sınırları içinde beş kuruş para harcamayın. Paranızın tamamını kırsal alt yapıya harcayın. Kırsal altyapıdaki ihtiyaçlarımız çok fazla. 10 bin kilometre yol ağımız ve 3 bin 700 yerleşim yerimiz var. Biz her yıl bin kilometre yol yapsak aynı yere 10 yıl sonra yeniden sıra geliyor. Yapılan yollarda 2 ya da 3 yılda deforme oluyor. Bu manada işimiz çok. Yaptığımız yatırımların bir anda kendini göstermesi, harcadığımız rakamların bir anda görülmesi mümkün olmuyor. Belediye sınırları içindeki yatırımlara harcanacak kaynak ve paraları minimize edin, paranızın tamamını 2018’de kırsal altyapıya harcayın. Belediyelerimizin Özel İdare desteğine ihtiyacı yok. Bizim de Özel İdare olarak belediye sınırları içinde ‘o yatırımı ben yapayım, bu yatırımı da ben yapayım’ dememizin bir anlamı yok. Site İş Hanı’nın yerinin belediyeye devredilmesi konusunda ben uzun yıllardan bu yana görüş beyan ediyorum. Ama maalesef mesafe alamadık. Oralara falan çok para harcamanın anlamı yok. Doğa Kültür Köyü ayrı bir handikapımız. Para yutan, kara delik haline gelen yatırımlarımız var. Buralara mümkün olduğu kadar para harcamamalıyız. Kastamonu’ya bu hizmetler diğer kurumlar aracılığıyla da sunulabilir. Sonuçta Kastamonu’ya Belediye de hizmet etse, Gençlik Spor İl Müdürlüğü de hizmet etse, Kültür Turizm İl Müdürlüğü de hizmet etse fark etmez. Bizim içine girdiğimiz ve para harcadığımız ve harcamayı düşündüğümüz kalemlerde diğer kurumların bütçeleriyle de hizmet üretilebilir. Toklu Tepe Doğal Yaşam Parkı da bu gibi yatırımlar arasında yer alıyor. ‘Bu yatırım yapılmasın’ demiyorum, bırakalım bu yatırım belediye eliyle yapılsın. Kastamonu merkeze bina yapmak kolay. O zaman köydeki vatandaş ne yapacak? Belediye ya da diğer kurumlar köyde yol yapabiliyor mu, su yapabiliyor mu? Hayır yapamıyor. Oradaki insanlar bizim yüzümüze bakıyorlar. Dolayısıyla bizim önceliğimiz bu olmalıdır.”
ARSA TAKASI KONUSU
Arsa takası ile ilgili ciddi manada kaynak üretecek bir proje gerçekleştirdiklerini ve önemli bir mesafe katetmelerine rağmen, anlayamadıkları bir şekilde konunun Özel İdare’de halen patinaj çektiğini söyleyen Halil Uluay, bu konuda da şöyle konuştu:
“İşin zor bölümünü aştık. Altın tepside sunduk, ama çözülmedi. Bu patinaj olmasa 50 milyon lira daha yatırıma yönlendirebileceğimiz ek kaynağımız olacaktı. Ama bu patinajı aşamadık. İnşallah 2018’in inşaat sezonu gelmeden önce bu sorun aşılır da ek bütçe yapılarak böyle bir kaynak yaratılıp yatırıma yönlendirilir diye umut ediyorum. Merkezi bütçeden gelecek kaynaklarla bu işin içinden çıkma durumumuz yok. Siyasi olarak bu konuda engel de yok. Değer tespiti yapılıp takasa açılması kaldı. Bu noktada gerekli izin ve onaylar da alındı. Bir art niyet olmadığını düşünüyorum sadece tembellik başka bir şey değil.”