Şehit Arif Demirel anma yürüyüşü

İnebolu’nun Dibek köyünde bir şehidimiz var. Afrin kırsalında güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Arif Demirel (24), bu köydeki anıt mezarında yatıyor.

“Nasipte varsa döneriz sevdiklerimize, görev başlasın”

5 Kasım 2017 tarihinde İzmir Bornova’daki birliğinden Afrin’e göreve giderken yaptığıbu paylaşım ise,Kastamonu çocuğunun konu vatan savunması olunca görevine sevdiklerinden önce koştuğunun bir ispatı olarak zihinlere çakılı duruyor.

Kaderinde 30 Ağustos 2018 tarihi için nikâh günü aldığı memleketine 1 Mart 2020’de şehit olarak dönüp de 2012 yılındamezunu olduğu İmam Hatip Lisesi’ne Gaziler Günü olan 19 Eylül 2018’de adının verilmesi varmış.

Kulübümüz KADASK, yani Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği, 18 Ekim 2020 günü bu kahramanımız için bir anma yürüyüşü tertip etti. 12 sporcunun katıldığı 16kilometrelikyürüyüş, İnebolu Hava Radar Komutanlığından başladı ve şehidimizin anıt mezarında son buldu.

İlk on kilometresi yoğun yağış altında geçen yürüyüş, İnebolu ormanlarının müthiş manzarası yanında kestane, armut, elma ikramı ile de hafızamızdan kolay kolay çıkmayacak.

Yaklaşık 7 saatlik faaliyetin sonunda ulaştığımız, devlet, hayırseverler ve şehit ailesinin ortaklaşa emeği olan anıt mezarın başında şehidimizin annesi ile beraber Yasin okumak, ruhuna bir Fatiha göndermek de boynumuzun borcuydu. Yerine getirdik. Hüzünlenmemek elde değildi…

Ve ister istemez akıllarımıza, Arif’in şehit düştüğü topraklardan göçüp ilimize yerleştirilenlerden buraya gelip de bir Fatiha okuyup olan olmadığı…

Şehidimizin annesi, bir gün bir yabancının geldiğini ama onunda nereli olduğunu belirtemediğini söyleyerek bu merakımızı kısmen de olsa giderdi.

Oysa Kastamonu’da binden fazla Suriyeli var. 26 Ekim, yani haftaya pazartesi, Afrin şehidimizin doğum günü…8-10 kişi bir araya gelipşehit ailesini ziyarete gidemez misiniz?

Sizin için, sizin adınıza savaşmış şehit olmuş bir kahraman var orada…

Feza TİRYAKİ