SOSYAL ALAN

Mart ayı başında nihayet ülkemizde tüm illerin risk haritası ilan edildi ve kontrollü normalleşme adımları atılmaya başlandı. İlimiz Kastamonu ve Çankırı’da ülke ortalamasının biraz üstünde yerini aldı.

Gevşemeye hiç gelmez durumumuz,dört buçuktan beş alan vasat öğrenciden farklı değil. Risk haritasında yerimizi korumamız basit tedbirleri ihmal etmemeye bağlı.

Maske, mesafe, hijyen…Özü bu işte.

Bu dönemde yaşam alanlarımızı da gözden geçirmemiz, seçici olmamız gerekiyor. Sosyal mesafenin yanında sosyal alankavramını da hayatımıza sokmamız lazım.

Bu konuda şanslı bir coğrafyada yaşıyoruz. Kuzeyimiz Küre dağları, güneyimiz Ilgaz dağları, sayısız rota, zirve, dağ, ova, kanyon, şelale ne arasan var.

Sosyal alanını; kapalı AVM’erden, dar sokaklarda sıkış tepiş cafelerden uçsuz bucaksız dağlara, kanyonlara taşımak isteyenler için o kadar çok alternatif var ki memlekette. O sebeple pandemi yasaklarının kalktığı hafta sonu ne yapacağımızı şaşırdık kaldık.

Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (KADASK) ve Çankırı Dağcılık ve Doğa Sporları Arama Kurtarma Kulübü (ÇANDAK) faaliyetleri çakıştı. 7 Mart 2021 Pazar günü üç faaliyet aynı anda yapıldı.

Hangisine gittiysek aklımız öbür kilerde kaldı.

KADASK Çuhadoruğu ve Akdoğan Şelalesi faaliyeti yaparken, Ilgaz Küçükhacet tırmanışı ise KADASK ve ÇANDAK tarafından ortak faaliyet olarak gerçekleştirildi.

ÇANDAK kurucu başkanı merhume Sevgi Şima Dede,Ilgaz zirvesinde rahmetle anıldı. Her yıl ilk faaliyetini Ocak ayında Sevgi ŞimaDede’yi anma yürüyüşü olarak düzenleyen ÇANDAK 8. yılında yine başkanını anmış oldu. Mekânın cennet olsun ŞimaBaşkan.

6 Mart 2021 Cumartesi günü ise uzman AFAD personeli Özkan Holtacıoğlu ve Bülent Yüce tarafından KADASK 2. Modül Dağcılık Eğitimi verildi.

Yani hafta sonu yüze yakın doğasever dağlardaydı.

Sizde sosyal alanınızı değiştirmek isterseniz buyurun gelin; iki kulübün kapısı da doğaseverlere açık.

Feza TİRYAKİ