USKED

Uluslararası Strateji Turizm Kültür Eğitim ve Kalkınma Derneği (USKED), 2015 yılında ilimizde Kastamonu’ya özgü soyut ve somut kültür varlıklarımızı yaşatmak amacıyla 25 üye ile kurulmuş bir dernek.

21 Mart 2021 tarihinde genel kurulunu yapan dernek aynı yönetim ve denetim ve kurulu ile faaliyetlerine devam etme kararı aldı.

Kurulduğundan beri yapılan çalışmalar üyeler ile istişare edilerek yeni dönemde yapılacak faaliyetlere genel kurulda karar alındı.

USKED kurulduğu günden itibaren iki konuda ciddi faaliyet gösterdi ve genel kurulda bu faaliyetler üzerinde çalışılmaya devam edilmesi kararı alındı.

Kastamonu köy oyunları ve Kastamonu çarşaf dokuması…

Kastamonu köy oyunları:

Kastamonu – Daday sınırında bulunan Musallar, Gülef köylerine bağlı yedi mahallede halkın sıra ile sahnelediği oyunlardır. Yüzlerce yıllık geçmişi olan çiftçilik, sanatkârlık gibi babadan oğula, anadan kıza aktarılır.

Erkekler ve kadınların oyunları ayrıdır. Yirmiden fazla oyunda oyuncu, seyirci kavramı da yoktur. Seyrederken birden kendinizi oyunun içinde buluverirsiniz. Hoşgörü sahibi değilseniz vay halinize.

Bursa’nın Hacivat Karagözü, Çankırı’nın Yareni varsa Kastamonu’nun da köy oyunları vardır. Birçok kez televizyon kanallarında yayınlanan bu oyunlar özellikle kış geceleri sergilenir. Çıkış kaynağı da zaten radyo ve televizyonun hatta elektriğin olmadığı uzun kış gecelerinde Kastamonu insanının zekâ ve mizahla  sanatı harmanlayarak eğlenmesidir.

Maddi bir beklentisi olmayan oyuncular birde seyircileri köy usulü misafir eder, ağırlarlar. Gelsin cevizli börek, gitsin kül çöreği, ayran, ekşi, turşuda cabası. Onların enerjisi ise sadece seyircinin manevi desteğinden gelir.

Son 20 yılda unutulmaya yüz tutan oyunlar köy halkının sahip çıkması ile tekrar canlanmıştır. 2020’dayeni yıla Huzurevi sakinlerine köy oyunları sergileyerek giren oyuncular, pandemi sebebi ile oyunlara ara vermek zorunda kalmış ve en son, iki hafta önce pandemi şartları altında Sayın valimiz Avni Çakır Bey’in de katılımı ile sınırlı sayıda seyirciye oyun sergileyebilmişlerdir.

Somut olmayan kültür varlığımız “Kastamonu Köy Oyunları” USKED tarafından desteklenmeye devam edecektir.

Kastamonu Çarşaf Dokuması:

“Bir Usta, Bin Usta” projesi kapsamında Anadolu Sigorta ile proje ortaklığı yürüten USKED şehrimize 12 adet dokuma tezgâhı kazandırdı. Anadolu Sigorta reklamlarında geçen çarşaf dokuma kursu Kastamonu’da yapılan projedir.

23 öğrenci ve bir hoca ile başlayan proje Kastamonu merkezinde düzenlendi ve kursiyerler 3 haftalık eğitim sonunda sertifikalarını aldılar.

Kastamonu Kültür Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezinin de desteği ile kursiyerler ürettiklerini satarak aile ekonomilerine katkıda bulundular.

Şimdi dokuma tezgâhlarının altı tanesi Devrekâni’de, altı tanesi Daday’da ve proje üzerinden bir yıldan fazla vakit geçti. Pandemi şartlarında sekteye uğramasına rağmen yüzlerce kızımız bu sürede meslek sahibi oldu.

Hiç tanımadığın bir insanın, özellikle bir genç kızın meslek sahibi olmasında pay sahibi, onun bir birey olarak yetişmesinde katkı sahibi olmak…

İşte bu, USKED üyelerinin, bu derneği kuruş amacıdır.

USKED bu uğurda yol almaya devam edecektir.

 

Feza TİRYAKİ