Yol festivali

Geleneksel Karayolları Taşköprü Yolunu Asfaltladı Festivalibaşlamıştır! Festival boyunca kaza yapmaca, arabayı kaydırmaca, şarampole yuvarlanmaca, sollanan ve karşıdan gelen arabanın camını kırmaca yarışmaları düzenlenecek olup yolu kullanan tüm vatandaşlarımızın katılımı mecburidir!..

Ben bir Karayolcu çocuğuyum… Rahmetli babam Mahir Tiryaki (Namıdiğer Mahir Ağa) Karayolları’nda  40 yıldan fazla çalışarak emekli oldu. Çocukluğum lojmanlarda geçti. Abim, birçok akrabam, sevdiğim abilerim ablalarım ve eski çalışma arkadaşlarımdan bir çok dostum şuan bu kurumda çalışmaktadır. Bir eleştiri veya tenkit asla yapamam, aksine bu kuruma laf söyletmem; yoksa rahmetli babamın kemikleri sızlar.

Bu sebeple  sosyal medyada Kastamonu-Taşköprü yolunun her yıl mıcır asfalt yapılması ile ilgili yazılar beni rahatsız etti ve bu eleştirilere karşı bir savunma yapma ihtiyacı hissettim. Çünkü Karayolları’ndan bir açıklama yapılmadı yada ben görmedim.

Aklıma ilk olarak mıcır asfaltın kış şartlarında daha güvenli olduğu için tercih edilmiş olabileceği geldi. Fakat bu tez,“Erzurum, Van gibi illerde hiç mi kış yok?” sorusu karşısında tutunamaz. Çok kullanılmayan âtıl bir yol desem en büyük ilçemizin yolu kaldı ki Sinop-Samsun illerine ulaşım bu güzergâh üzerinden. Gözden ırak dikkatten kaçmıştır desem Bölge Müdürlüğüne 1 kilometre ya var ya yok.

Tamam, buldum: Restorasyon.

Karayolları Kastamonu-Taşköprü yolunu restore etti, ama biz anlayamadık. Malûm İstiklal Yolumuz bu yıl milli park ilan edildi ve yakında Likya yoluna rakip olacağız. Gerçi bu tez de Taşköprü’nün İstiklal Yolu üzerinde olmaması ile sorgulanabilir, ama Taşköprülü ve Hanönülü kadınlar bu yoldan gelip destek vermedi mi Kurtuluş Savaşında cephane taşınmasına? Hiç kimse “Karayolları’nın restorasyon ile ne işi var?” da diyemez, çünkü tarihi Nasrullah köprümüzün restorasyonunu Karayolları yapmıştır.

Tabii ki Kurtuluş Savaşı 100 yıl önceydi, mıcır asfalt ise 50 yıl öncenin teknolojisi,o tarihte mıcır asfalt yoktu ama o kadar hata kadı kızında da olur. “Restorasyon hatası” der geçeriz.

Hem bakarsınız Karayolları belki hatasını anlar, seneye Taşköprü yolunu 100 yıl önceki aslına uygun kırma parke taştan yapar.

Nasıl olsa festival havasında geleneksel olarak her yıl yeniden yapılıyor.

 

 

Feza TİRYAKİ