YUVA NAKİL OPERASYONU

Yol ortasında kaldığı için yıkılması gereken elektrik direği üzerindeki leylek yuvası, ilgili şirket ve kurumların mahalle sakinlerinin çağrısına duyarlı yaklaşım göstermesiyle yerinden alınıp yakınındaki bir başka direğin tepesine yerleştirildi.

 


Alkışlar, hayvan dostu
Enerji-Sa, Fatih Enerji,
BEDAŞ ve Belediye için

Mahalle sakinlerinin “Leyleğimizi yuvasız bırakmayın” çağrısına son derece duyarlı bir yaklaşım gösteren Enerji-Sa, şebekeyi yeraltına alma çalışmalarının bulunduğu kesimde yıkılması gereken direk tepesindeki leylek yuvası için “nakil operasyonu” yapılmasını sağladı.

İnönü Mahallesi Karınca Blokları mevkii İbrişim Sokak’taki elektrik direğini yıllardır kendilerine “yazlık” olarak seçen leylek ailesini yuvasız bırakmayacak operasyon, konuya destek veren Belediye’nin Veteriner İşleri Müdürlüğü’nce verilen onay sonrasında üstlenici firma Etisan Enerji şantiye ekibince gerçekleştirildi.

Leylek ailesini, yol ortasında kaldığı için yıkılacak direği üzerinde bulunan yuvası “bom” kullanılarak, titizlikle yerinden alınıp indirildi, ardından da hemen yakınında yer alan bir başka direğin tepesine yine büyük titizlikle oturtuldu.

Mahallesi sakinlerinden Emekli Karayolcu Murat Camuşcu, bu konudaki çağrılarına kulak veren BEDAŞ ve Enerji-SA ile nakil operasyonunu gerçekleştiren Etisan Enerji yetkili ve çalışanlarına teşekkür ettiklerini söyledi.
Etisan Enerji Şantiye Şefi Elektrik Mühendisi Fatih Kiren de, “Yol genişletilmesi sonucu yol içinde kalan elektirik direğini kaldırıyoruz. Direk üzerinde bulunan leylek yuvasını da hiç bir zarar vermeden yol kenarında bulunan direk üzerine ekibimizle birlikte yerleştirdik. İki direk arası da çok kısa… Leylek yuvasına zarar vermeden taşıyan ekibime çok teşekkür ediyorum” dedi.
Kastamonu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Hatice Özbay ise, mahalle sakinlerinin hayvan dostu yaklaşımının birim olarak kendilerini çok mutlu ettiğini, Kastamonuluların bu konudaki hassasiyetini gösteren örnek bir davranış olduğunu söyledi.