BAĞIMSIZ VE ÖZGÜR GAZETE OLARAK 49.YILA ULAŞMAK

Türk Mahalli Basın Tarihinin, 48 yıldır kuruluşundaki çizgisine sahip olarak yayınlanan örnek bir gazetedir KASTAMONU GAZETESİ.
Kastamonu değerli gazetelere ve gazetecilere sahip şanslı bir ilimizdir.
Bugün 49.başarılı yayın yılına ulaşan bu gazetenin 7.yaşı 14.1.1980 günü benim de ilk yazım yayınlandığı için, gazetenin kurucusu, yazarı sorumlusu büyük sanat ve kültür adamı rahmetli Siyami Özel ile tanışmış olmakla da kendimi şanslı sayıyorum.
Bu harika gazetede yazmak, Siyami Özel gibi bir bilge insanla sohbetler hayatın bir armağanı idi.Hayata bakışım, yazarlığım için YENİ USTAM RAHMETLİ SİYAMİ ÖZEL OLMUŞTU 1980 DE.. Kısmet oldu, iki oğlu Cemil ve Melih Özel’in yönettiği KASTAMONU GAZETESİ ‘nde 1992 den itibaren uzun yıllar keyifle yazılar yazma imkanım oldu.
KASTAMONU GAZETESİ’ ni en detaylı şekilde değerlendirecek kişiler arasında yer aldığımı düşünerek izlenimlerimi ve düşüncelerimi aşağıya alıyorum :
@ Sadece haberleri sunmanın yanında, yararlı şeylerin sunulmasına da dikkat etmek.
@Toplumu seçkin bir duruma getirmek için yayınlarına özen göstermek.
@Haber ve köşe yazılarının, doğru, yararlı ve en güzel bir dil ile sunulması.
@ Kavgacı, polemikçi, yandaşlığa müsaade edilmemesi.
@ Mütevazilik ilkesinden asla vazgeçmez olunması.
@ Kuşaktan kuşağa devam eden okuyucuya sahip olunması.
@ Özgür düşünce ve ifadeye daima saygı gösterilmesi.
@ Gazete yayıncılığını, Ticari bir iş olarak değil, rahmetli babalarının hayallerini gerçekleştirmek ve çok sevdikleri Kastamonuya bir hizmet sunmak için büyük şevkle yapıyorlar.
SONSÖZ : Değerli Siyami Özel ‘in 1981 yılında vefatından sonra 41 yıldır KASTAMONU GAZETESİ’ ni bugünlere ulaştıran sayın Sevim Özel ile oğulları Cemil ve Melih Özel ‘i gönülden kutluyorum, hizmet ve fedakarlıklarına teşekkür ediyorum.
Günümüz şartlarında özgür, bağımsız mahalli gazete çıkarmanın ne kadar zor ve adeta imkansız olduğunu bilen 63 yıllık bir mahalli basın emektarı olarak kendilerini saygı ile selamlıyorum işlerinde kolaylıklar diliyorum.Kocaman bir aile üyesi olan yazarlarına, çalışanlarına ve değerli okurlarına da şükranlarımı sunuyorum.

NECDET KIRCEYLAN