Ölümünün 40. yılında Kastamonu’nun seçkin sevdalısı SiyamiÖzel’i anarken..

Bundan 41 yıl önce bir sürgün tayinle kendimi Kastamonu’da bulmasa idim, bu anma yazımı yazma şansım olamayacaktı.Hayatın bir armağanı oldu geçici tayinim. Başta rahmetli Siyami Özel olmak üzere onlarca değerli kişi ile tanıştım. Ben de sonunda Kastamonu sevdalısı oldum.

Türkiye’ye ve yaşadığı Kastamonu’ya pekçok değer katan örnek insanlardan, gazetecilerden, şairlerden, düşünce ve fikir insanlarından biri, rahmetli Siyami Özel.

Örnek alınacak o kadar çok özelliği var ki,say say bitmez! Bazı insanları anlatmak çok kolaydır. Siyami Özel gibi insanları bugünün dünyasındaki insanlara gereği gibi anlatmak keşke kolay olabilse.

1979 /1980 yılları arasında yedi aya yakın Kastamonu’da görev yaptım. Kendisi ile tanıştım onlarca kere sohbet ettim ve gazetesinde yazılarımı yayınladı. Gazetecilik ve hayata bakışım ile yazarlığım yönünden kendisinden çok güzel şeyler öğrendim.

Bugünün insanının şaşıracağı o kadar çok kimliği var ki; kamu görevlisi, gazeteci, yazar, şair, mizah yazarı, düşünce ve fikir insanı, yaşadığı Kastamonu ilinin sevdalısı, bütün insanların mutluluğunu isteyen, toplumu seçkinler seviyesine çıkarmak için çırpınan gönül insanı, dünya edebiyatını, dünya ve Türkiye’nin şair ve düşünce insanları ile Kastamonulu okurları ile buluşturmak için Sanat Dizeler dergisini okurlarına ücretsiz olarak her ay hediye eden muhteşem bir yayıncı ve idealist..Özgürlük ve medeni cesaret sahibi.

Vefatını bana 22 Haziran1981 günü mektubu ile haber veren Balıkesirli hemşerim Makine Mühendisi Ahmet KocapınarSiyami Özel için, ” O memleketini ve milletini çok severdi. Kastamonu için çok çırpınırdı, Kastamonu’nun tek sesiydi..” diyerek ne kadar güzel anlatmış 40 yıl önce..

Bir şiirinin bir bölümünde şöyle sesleniyor insanlara :

“Ah kardeşcağızım kötü değil bu dünya / Lakin yaşamasını bilmeli / Kendince değil başkalarınca /Biraz kardeşlik, biraz sevgi.. Ondan sonra ölmeli”

O, görevini en güzel şekilde yaptı.Nur içinde yatsın. İnşallah Dünya, Türkiye ve Kastamonu için hayalleri gerçekleşir..

 

NECDET KIRCEYLAN