Bilirkişi

Davacı altmış yaşlarında davalı elli civarı. İkisi de aynı köyden komşu ve uzaktan akrabalar. Dava konusu yol geçiş (irtifak,geçit hakkı).

Hakim, mübaşir, yazıcı, şoför,davalı, davacı, iki avukat, iki bilirkişi(biri ben), bir fen bilirkişisi resmi adliye aracı ile keşif yerindeyiz. Doksan model arabaları ile gelip bizi uzaktan seyreden davalı ve davacının birinci, ikinci ve üçüncü derece akrabalarını da sayarsak yirmi kişiden fazlayız.

Türk tarımının tek sorunu olan “Ahmet Ağa, Mehmet Ağa’nın tarlasından geçsin mi, geçmesin mi?” Ona cevap arıyoruz. Böyle bir teknik ve hukuki ekip daha önce bu köyde bir araştırma, tahlil, analiz v.b. yaptı mı, bilmiyorum?

O sırada bir sincap hiç korkmadan yanımıza kadar yanaştı, şaşkın ama korkusuzca bizi bir müddet seyretti. Bence ne yaptığımız anlamaya çalışırken Hâkim bey söze girdi,

Hâkim Bey: Evet davacı şikâyetiniz nedir?

Davacı: HâkimAbey, bu beni buradan geçüttümeya.

Davalı: Aşağıda yolu var. Oradan geçsin… Allah Allah ya.

Hâkim Bey: Bilirkişiler siz ne diyorsunuz?

Bilirkişiler: Raporumuzun yazılması için uygun bir süre talep ediyoruz.

Hâkim bey: Bilirkişilere bir ay süre verilmesine davanın filanca tarihte görülmesine…

Sincap şöyle bir baktı; sanki anladı bizi…

“Siz bunun için mi bu kadar adam buradasınız? Bu verimli topraklar bu ova, bu dünya hanginize yetmiyor? Tarlanın altından geçse ne olur, üstünden geçse ne olur, siz toprağa saygı duyun üretin yeter ki”der gibiydi.

Nede olsa onlarda böyle sahiplenmeci bir mülkiyet kavramı yok.

Üstelik ihtiyaçlarından fazlasında gözleri ve birbirlerine zarar vermek gibi niyetleri de yok.

Döndü arkasını gitti…

Keşif raporunu imzaladık. Sincabın adı yoktu bilirkişi ücreti de alamayacak belli ki.

Dönüş yolunda davacı, davalı ve mahkeme heyetinin şen şakrak sohbetinden anladık ki,yıllarca kullanılan yol ile hiç alakası olmadan başlayan bir tartışma,  ‘Bende seni bir daha tarladan geçüttürüsem’ şeklinde gelişmiş, mahkemede bitmiş.

Sincapların hayat felsefesini düşündüm o an;

Mülkiyet kavramını işgalci ve sahiplenmeci bir mantıkla kullanmak yok…

İhtiyacından fazlasını almak yok…

Sırf başkasına zarar vermek için davalık olmak yok…

Gayrimenkul değerleme lisansı varmıdır, bilirkişilik temel eğitimi aldımı bilmem, ama bilirkişi raporunu sincap mı yazsaydı acaba?

Feza TİRYAKİ