Bir şehre, bir il’e 47 yıl gerçek gazete sunabilmek

Ben de 41 yıllık yazarı olmaktan dolayı mutluyum.

Kastamonu gazetesi 48. yayın yılına 14 Ocak 2021 günlü sayısı ile ulaşıyor. Dile kolay, 47 yıl haftanın altı günü gerçekten mükemmel bir gazeteyi sunabilmek, 14.250 gün Kastamonu sevdası ile okurlarına seslenebilmek..

Değerli okurları da kuşaktan kuşağa 47 yıl Kastamonu gazetesine, abone olarak, bayilerden satın alarak, sahip çıkmış, yaşamasını sağlamıştır. Başarı kendiliğinden gelmiyor. Büyük emekler vermek ile birlikte okurlarından da ilgi ve destek görmek de gerekiyor.

Anadolu basınında, gerçek gazeteciliğin en iyi örneklerinden biri olmayı aksatmadan sürdürüyorlar

1959 yılında 19 yaşında Balıkesir postası gazetesinde bu mesleğe başladım. Yıllarca gazetenin her alanında hizmet verdim. Daha sonra fakülteyi bitirince kamuda 29 yıl bölge müdür yardımcısı ve bölge müdürü hizmet verdim. Balıkesir, Kastamonu( iki sefer) Eskişehir, Malatya’da hem görev yaptım hem de o şehrin mahalli gazetesinde yazılar yazdım. En uzun süre Kastamonu gazetesi ‘nde 41 yıl olarak gerçekleşti. Bu benim için çok önemli bir hatıradır.

Bu gazetenin, şu an sanıyorum en yaşlı ve en eski yaşayan yazarıyım. İlk yazım 41 yıl önce, gazetenin 7.yaşının ilk günü olan 14.1.1980 günü yayımlanmıştı. Yazımın “Bize Göre” diye başyazı gibi sunulması rahmetli Siyami Özel ‘in bana unutamayacağım bir armağanı olmuştu. Nur içinde yatsın, örneğine az rastlanır, gazeteci, şair, hikayeci, mizah yazarı, gerçek bir aydın ve muhteşem bir Kastamonu sevdalısı idi. Evlatları Cemil ve Melih Özel, babalarının genç yaşta kendilerine emanet bıraktığı gazeteyi onun hayal ettiği şekilde bu günlere başarı ile taşıdılar. Gazete çıkarmak ve yaşatmak zor bir kültür olayıdır. Ticari bir iş değil, topluma hizmet aşkının hayata geçmesidir.

Demokrasilerde gazetelere toplumu bilgilendirme ve toplum adına yönetimleri bir bakıma değerlendirme ve denetleme görevi verilmiştir.Bu konuda Türk basınının iki büyük yazarı ve yöneticisinin görüşleri şöyledir :

HAKKI ÖCAL. 30.5.1983 günlü yazısı :”.. Okura, sadece istediği gazete değil, ihtiyacı olan da verilmelidir.”

ABDİ İPEKÇİ’NİN, M. ALİ BİRANT’A NASİHATI :”.. Sakın tek yönlü hareket etme. Herkesin görüşlerini dinle. Düşmanın bile olsa, kimsenin onuru ile oynama.” ( Usta gazeteci M. ALİ Birant’ın 4.2.1992 günlü yazısı)

KASTAMONU GAZETESİ, yukarıda belirtilen görüşlere uygun olarak 47 yıldır, özgürce, haber ve köşe yazıları ile okurlarına ulaşmaktadır. Taraflı kamuoyu oluşturma ve polemiklere, eksik bilgilere, yanıltıcı haberlere, yazılara Kastamonu gazetesinde rastlamak mümkün değildir. Okurun güveni ön plandadır.

Kastamonu gazetesini 48.yayın yılına kuşaktan kuşağa abone olarak, bayiden satın alarak ulaştıran değer bilir okurlarını, çalışanlarını, yazarlarını ve gazeteyi fedakarca büyük emeklerle bugünlere getiren değerli kardeşlerim Cemil ve Melih Özel’ i gönülden kutluyorum, başarılarının daimi olmasını diliyorum.

 

NECDET KIRCEYLAN