KADASK KEŞİFTE

Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (KADASK) kurulduğu 2016 yılından beri ilimizde doğa sporlarını sevdirmek, arama kurtarma timi kurmak, doğal ve tarihi değerleri yaşatmak isteyen doğaseverlerin ortak paydası olarak hizmet veriyor.

Diğer tüm faaliyetlerin yanında İstiklal Yolu Yürüyüşüne en büyük desteği veren sivil toplum kuruluşu olan KADASK, Her yıl olduğu gibi bu yılda onlarca üyesi ile bu yürüyüşte en önde yer aldı.

KADASK, Kastamonu’nun bilinen, tanınan doğal güzellikleri değerleri yanında yeni yerler, yeni rotalar keşfetmek için keşif ekipleri de kurmuş durumda.

Söz konusu Kastamonu olunca bu da kolay bir hedef değil tabiî ki. Memleketin her yeri kanyon, şelale, orman, dere, ırmak,cami, medrese, han, hamam, konak gibi tabiat ve tarih harikaları ile dolu. Keşfedecek dünya kadar yer var. KADASK’ın işi de kolay değil arkadaş. Keşfet keşfet bitmez.

KADASK keşif ekibinden Metin Abdürrezzak ve Rıfat Çakır, 5 Haziran günü,  Çatalzeytin İsmail köyü sınırları içinde, Kirazlı Çayı üzerinde isimsiz üç şelale keşfinde bulundu. Elbette bu şelaleler daha önceden yerel halk tarafından bilinen, hatta sosyal medyada görüntüleri yayınlanmış doğal güzellikler. Keşiften kastımız, bu güzelliğin yaygın kitle tarafından da bilinmesine yardımcı olacak rotaların, rehberlerin belirlenerek tanıtılmasını sağlamak.

Muhtar Emrah Köse’nin, oğlu Yiğit Emre Köse’yi rehber olarak keşif ekibine dahil etmesi ile ulaşılan ve sadece çok az sayıdaki köy sakininin bildiği bu güzellik artık önce ilimizdeki sonra da ülkemizdeki doğaseverler tarafından bilinip ziyaret edilebilecek.

Dört kilometrelik bir dere yürüyüşü ile üç olağan üstü şelale görmek mümkün. Ama rehber eşliğinde ve sadece ayak izimizi bırakarak. Doğasever insan gittiği, gezdiği yerden sadece temiz hava, güzel anılar, fotoğraf alır ve sadece ayak izini bırakır. Unutmayalım oralarda ev sahibi değil misafiriz.

Çatalzeytin İsmail köyüne kadar gidip şelaleleri görürseniz, birde Bozkurt Ortasökü köyü okul yanı camisini görmeden gelmeyin. Köy halkının 1928’de yaptığı ahşap cami hâlâ ayakta.

Bir günlük faaliyet ile hem doğa, hem tarih zenginliğini görmek mümkün. Allah ikisini de bir arada Kastamonu’ya bolca vermiş.

Gezin gitsin.

Not: Fotoğraf ve videoların tamamını yarın sabah 10:00 itibari ile Rıfat Çakır youtube kanalından izleyebilirsiniz.

 

Feza TİRYAKİ